Yazan:admin / Balıkesir Reklam / 0 Yorum

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Dijital baskı çeşitleri incelendiğinde aslında baskı çeşitlerin de kullanılan malzemeler bu çeşitliliği etkilediğini görmekteyiz. Afiş dijital baskı çeşitleri içerisinde en çok gördüğümüz baskı çeşitlerinden birisidir.

İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilen bu baskı çeşidinde kullanıldığı yere göre malzemeler değişmektedir. İç mekanlarda afiş baskı kullanılırken kâğıt ve türevi ürünler tercih edilirken, dış mekanlarda kullanılacak afişlerde hava koşullarına daha dayanıklı olan malzemeler kullanılmaktadır.

Folyo baskı dijital baskı çeşitleri içerisinde en çok kullanılan baskı çeşitlerinden bir diğeridir. Uzun ömürlü olması ve folyonun sert zeminli her yüzeye yapışması nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Genellikle araç üzeri reklamlarda ise cast folyo baskılar kullanılmaktadır.

Bu baskılar oldukça ince olup elastikiyeti fazladır. Bu nedenle kullanım süresi oldukça uzundur. Dış mekâna dayanıklı olduğu için ve araç üzerinde kullanılması bakımından uygun olduğu için araç üzeri reklam çalışmalarında veya aracın hangi firmaya ait olduğunu bildiren tanıtıcı çalışmalarda kullanılır.

Poster baskılar ise daha çok filim afişlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar ortamında bu baskının yapılması daha kaliteli olmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Diğer Dijital Baskı Çeşitleri İse Şunlardır

Dijital baskı çeşitleri içerisinde yer alan Black Out baskı iki taraflı baskı anlamına gelmektedir. İki taraflı olarak yapılan bu baskı içerisinde görünmeyen bir siyah katman bulunur. Buda baskının her iki tarafta da güzel görünmesini sağlar. Dış mekân baskılarda daha çok kullanılır.

Vinil baskı ise branda üzerine folyo resimlerin yapıştırılması ile oluşturulan baskıdır. Afiş, tabela, ışıklı ve ışıksız tabela, yol panosu gibi alanlarda uygun fiyatlı olduğu için tercih edilmektedir.

Hava koşullarından en az etkilenen baskı türü ise Blueback baskıdır. Bu baskıda mavi bir katman kullanılır. Buda baskının daha güzel görünmesini sağlarken uzun ömürlü olmasına da yardımcı olur.

Bir Yorum Yazın