Pergola Üretimi

Pergola Üretimi İçin Kullanılan Malzemeler

Pergola, geçmiş yıllardan beri kullanılan bir bahçe dekorudur. Bu dekor, kullanıldığı yere şık ve modern bir hava katmaktadır. Kullanım alanları ise çok geniştir. Evlerin bahçesinde, cafe ve restoranlarda, evlerin balkonlarında ve çay bahçelerinde sıkça rastlanan dekoratif ürünler arasında yer almaktadır.

Tabii ki bu ürünün üretimi için birçok malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemeler arasında en kullanışlı olanları ise alüminyum, ahşap, demir ve çeliktir. Bu malzemelerin kullanılmasının sebebi, pek çok yerden rahat temin edilebilmesi ve işçilik maliyetinin düşük olmasıdır.

Pergola Üretiminde Çelik

Çelik, yapısı itibariyle oldukça dayanıklı ve yıpranmaya karşı da oldukça dirençlidir. Ayrıca pergola üretiminde de kullanılabilmektedir. Bu madde, dekorun gövde yapısını ve çatı kısmını oluşturmaktadır. Montaj için kullanılan cıvatalar da bu maddeden yapılmaktadır. Cıvatanın bir kısmı toprak altında kaldığından dolayı nem, basınç gibi faktörlere maruz kalabilmektedir. Bunun için ise paslanmaz çelik, en iyi tercihtir.

Pergola Üretiminde Alüminyum

Alüminyum, çeliğe göre daha hafif bir madde olmasının yanı sıra, esneklik özelliği sayesinde pergolanın üretimi esnasında, her aşamada kullanılabilmektedir. Tentenin gövdesi, ayakları, brandanın gerilmesi için oynar başlıklar ve ayakların montajında da yine bu maddeden faydalanılmaktadır. Mekanizma biçiminde olan ek parçalar için daha uygun olan alüminyum, soğuğa karşı dirençsizdir. Bu yüzden genellikle yaz aylarının uzun sürdüğü, Türkiye’nin güney kesimlerinde kullanılmaktadır.

 

Bir Yorum Yazın